Едно от изказванията на Фернандо Алонсо по време на представянето на Ферари в Маранело ме провокира сериозно да се заровя в правилата за новия сезон и техните тънкости.
Според испанеца, не ни очаква нищо радикално по отношение на стратегиите в състезанията. Напротив, със забраната за зареждане с гориво, надпреварите можели да станат и по-скучни. Изчезвал елементът на играта с различното количество гориво и време на спиране, бързи обиколки и т.н.
Може обаче и да се окаже, че този път двукратният световен шампион съвсем не е прав, ако всичко, което се готви за новото първенство, бъде договорено, уточнено и прието.
Според предварителния план, още от първия ден на тестовете във Валенсия (1 февруари) представителите на тимовете във ФОТА трябваше да се съберат и да доизчислят много важни аспекти в правилата.
Дотук се знаят обаче и доста сигурни елементи. Квалификациите отново ще са на 3 части, с отпадане на най-бавните пилоти.
Но ключовият момент е, че първите десетима вече няма да участват в борбата за място на старта с горивото за началото на състезанието, а ще са също с празни резервоари, които след това ще бъдат напълнени за самата надпревара.
Още по-важно е обаче, че първите десетима ще трябва да стартират и с гумите си от квалификациите, докато пилотите зад тях ще имат право на избор с кои модел да започнат.
Ясно е, че за да се направи добро време в Q3, ще трябва да се ползват меките гуми, които обаче в неделя (с пълна с гориво кола!) ще се износват страшно бързо.
Дори пилоти като Дженсън Бътън, ще имат проблем да изкарат първата 1/3 от дистанцията с меките гуми, а какво остава за Люис Хамилтън, Фернандо Алонсо или Себастиан Фетел с техния по-агресивен стил на каране.
Важно е още и друго. Според моята информация, този сезон гумите на Бриджстоун (само 3 модела) ще се различават по-сериозно едни от други.
Меките Софт (малко по-твърди от миналогодишния супер софт) ще са по-бързи от Медиум с 0,3 сек. на обиколка. Твърдите Хард пък ще са по-бавни от Медиум с 0,5 сек. Така, в зависимост от пистата и използваните модели на нея, ще има много сериозна разлика от 0,3 или 0,5 сек. в обиколка.
Това обаче съвсем не е всичко. Предвижда се, първите десетима задължително да спират поне 2 пъти за смяна в бокса по време на всяко състезание.
Тези, които са участвали във втората фаза на квалификацията, ще са задължени да направят това веднъж, а състезателите накрая могат и изобщо да не спират за смяна, ако вали например. Иначе всички са задължени да ползват и двата модела за конкретния уикенд.
Какво излиза. Да, ако има 2 задължителни стопа за всички в челото, стратегията е еднаква и вероятно по-агресивните пилоти няма защо да се притесняват в квалификацията и ще си ползват меките гуми от Q3. По правилник обаче за неделя ще им остава само 1 нов комплект гуми (почти сигурно твърди), докато в същото време пилотите след 10-ото място ще могат да ползва 2 чифта нови гуми и да изберат с какво да тръгнат. Почти сигурно е, че ще тръгнат с твърдите, които ще са по-устойчиви с пълните коли. Ще могат да карат с тях до самия край и да сменят с меки в последните обиколки.
Този факт е още по-интересен от гледна точка на други важни детайли.
Един стоп ще отнема през 2010 г. около 3 сек. (Уилямс го направиха в симулациите и под тази граница). Това значи, че ако имат допълнителен стоп, всички в челото ще започват с реално 3 сек. добавено време в крайния си резултат. Същевременно 5 кг повече гориво на борда ще означават 10 сек. общо изоставане в дистанцията.
С други думи допълнителният стоп ще има значение почти колкото огромните усилия да се направят по-икономични двигателите.
Калкулациите може да се продължават до безкрай и никак не съм сигурен, че няма да е интересно.
Да, на хората зад микрофоните ще им се разгони фамилията, ама нали затова ни плащат.
Вашите коментари
Напиши коментар
Правила за писане на коментари