ГП на след:
Последно състезание: OAE

Двигателите – замразени!

30.12.2006 | От Светлана Симеонова, | коментара Снимки: Arthur Thill ATP Sportnews Luxembourg


След месеци на слухове, спорове и игри предложенията на президентът на ФИА Макс Мозли за замразяване развитието на моторите във Формула 1 на практика влизат реално в сила, без никаква сериозна съпротива. От 2008 до 2010 г. отборите ще трябва да се състезават с двигателите, които са използвали на 1 юни тази година!


Измененията по моторите ще бъдат минимални, може нещо да се пипне по главите или буталата, но не много.


Дали екипите ще предпочетат въпреки всичко да развиват агрегатите си още малко или ще зарежат работата по тях е въпрос на техен избор. Предложението замразяването да влезе в сила още през 2007 г. остава пожелателно.


В събота, 29 юли, по време на Гран при на Германия, Макс Мозли разпрати факс до всички тимове и важни и медии като Club F1, в което заяви, че е “крайно време всички спорове да спрат”.


Производителите, които бяха бити по всички линии от Макс и Бърни относно бъдещето на спорта (така и не направиха нищо реално по посока на алтернативна серия), трябваше да дадат поне общо контрапредложение или най-малкото позиция относно предложението за замразяване, което така и не видя бял свят. Напротив – в Индианаполис се заговори за спиране развитието на двигателите още от 2007 г., но бе променен крайният срок за предоставяне на мотори за хомологация пред ФИА – оригиналната дата 1 юни се промени на 28 октомври 2006 г. (по една случайност е рожденият ден на Бърни Еклестън).


Но преди Гран при на Франция се появи информация, че Уилямс, Мидланд, Супер Агури, Ред Бул и Торо Росо отказват да подпишат споразумението от Индианаполис. Отборите изисквали гаранции, че ще имат сравнително евтина доставка на двигатели. Според публикациите петте тима настоявали доставчиците на мотори да им гарантират агрегатите на цена от около 10 млн. евро на година.


Още преди това Макс Мозли поиска от производителите да внесат във фонд по 20 млн. за развитие на мотори от независим производител, който да е доставчик на независимите отбори. При подобен фонд той бе склонен да направи отстъпки относно замразяването. Големите автомобилни компании предложиха да дадат първо по 10 млн. и това бе отхвърлено.


На Маникур още стана ясно, че в замразяването се включва и изискване за ограничаване на оборотите на 19 000 об/мин!


Беше странно обаче, че това вече не вълнуваше толкова, колкото парите. Споровете за определени компоненти и колко да тежат те все още могат да звучат разумно, въпреки че разлика от половин грам например в конкретни случаи няма значение. Но когато се стигне до опити да се накарат големи автомобилни производители да дадат пари за разработката на чужди мотори, то ситуацията се обръща.


Според информация, разбира се непотвърдена, било постигнато съгласие за основаване на фонда, ако напълно независима компания се заеме с разработката на агрегатите. В случая става дума за това, че Косуърт например са точно такава фирма и нямат връзка с голям автомобилен производител. Но някой подразбрал, че се визира не Косуърт, а Мекахром, за която се знае, че е подразделение на Рено и това никак не се харесало на останалите концерни.


В продължение на дни се организират напълно безплодни срещи. Дискусиите на различни нива продължават с часове. Според свидетели много рядко се вижда как Бърни Еклестън едва ли не притичва между различните моторхоуми, явно в опит да постигне някакъв напредък. Изписват се тонове хартия, което не внася никаква яснота в ситуацията. Един от емблематичните примери е как GPMA пуска съобщение, че членовете на организацията са склонни да отпуснат 40 млн. евро за фонда за развитие в 12,25 часа на обед в неделя на Маникур. Пет минути по-късно Мозли вижда изявлението и се вбесява на критиките срещу ФИА в него, което води до бързото подготвяне на отговор – естествено в писмен вид.


Докато пилотите се подготвят за надпреварата, половин час преди старта сред шефовете и техническите шефове на екипите вече цари сериозна паника: споразумение няма, не се и очертава постигане на такова, а всички са наясно, че Хонда (и вероятно Тойота) са твърдо решени да напуснат F1, ако им бъде наложено пълно замразяване.


По време на загряващата обиколка излиза пресрилийс на ФИА, в който се твърди, че доставчиците са се съгласили на фонд от 70 млн. евро. Върхът обаче е, че още по време на състезанието от Рено пускат свое изявление, с което се разграничават от това на GPMA!


На фона на всичко това заплахата на Жан Тод, че ще оттегли подкрепата на Ферари за каквито и да било промени, отправена по-късно вечерта, изглежда общо-взето несъществена.


Така в крайна сметка се стигна до уикенда на Хокенхайм, където две седмици след крайния срок за някакво предложение относно замразяването Макс реши, че повече няма да чака.


“Опитите за постигане на споразумение се провалиха, защото някои членове на GPMA, вероятно разбираемо, не желаеха да вложат средства във фонд, подкрепящ друг доставчик на двигатели. Експерти по конкуренцията освен това посочиха, че подобни действия могат да бъдат противозаконни”, се казва в писмото на Мозли, разпространено в събота на немската писта. “Доставчиците на мотори се нуждаят от сигурност в най-скоро време. Ясно е, че трябва да спрем дискусиите по правилата и да се придържаме към тези, които вече имаме. Това означава, че двигателите за 2008 г. ще бъдат тези, използвани на 1 юни 2006 г. Ако който и да е отбор има нужда да адаптира (пренастрои) агретата си за ограничението от 19 000 оборота в минута, то това може да стане и след 1 юни 2006 г. Разбираме от засегнатите страни, че тази работа няма да е особено сериозна, тъй като само един производител е със значително повече от 19 000 об/мин в момента на замразяване на двигателите”, се допълва в него.


След това президентът на ФИА посочва, че се надява отборите в крайна сметка да постигнат споразумение замразяването да влезе в сила възможно най рано и през 2007 г., “за да се избегне безсмислено и прахосническо развитие само за един сезон.” В противен случай екипите в Гран при са изправени пред меко казано абсурдна ситуация – да продължат да работят по моторите си до края на тази и през цялата следваща година, а на 1 януари 2008 г. да бъдат принудени да монтират в автомобилите си агрегати отпреди сезон и половина.


До всичко това се стигна вследствие на тоталното несъгласие по всички фронтове – пари и техника. ФИА се позова за решението си на точка 7.5 от споразумението Конкорд, уреждащ отношенията във Формула 1 между всички. В нея е описан редът, по който се правят промените в регулациите. Най-общо казано, там е обяснена процедурата, по която ФИА изисква предложения от Техническата работна група на Формула 1, в която участват техническите директори на отборите. Срокът за предложения е два месеца, след което ФИА решава дали предоставените такива са приемливи или не. Ако организацията не приеме вижданията на Техническата група, то тя излиза с три различни варианта, от които трябва да бъде избран един. След това при липса на решение в рамките на 45 дни, ФИА еднолично налага която версия си избере. Преминаването от двигатели V10 3 л към 2,4-литрови V8 например бе обосновано със същата точка от Конкорда. До момента не е ясно колко екипа са спазили датата 1 юни за предоставяне на двигатели за хомологации. Сега обаче всички ще са принудени да го направят. Така или иначе, писмото на Мозли не приключва с добрите пожелания. Английският адвокат се е постарал да намери в какво инженерите да пренасочат усилията си при спирането развитието на агрегатите.


В краткосрочен план (предварително определената година е 2009-та) Мозли посочва, че отборите трябва да използват енергията, генерирана от двигателите и понастоящем губена под формата на отделяща се топлина при спиране. Идеята е тази енергия да се използва за задвижване на колата. Колкото повече енергия един тим използва повторно, толкова по-голямо ще е предимството му. Планира се това да подпомогне изпреварванията, като явно се работи по генератори за натрупване на енергията (в акумулатори) и добавянето й към мощността при изпреварване, каквито опити има в Щатските серии.


В средно- и дългосрочен план (2011 г.) президентът на ФИА иска правилата за двигателите да се преразгледат и да се търси не литрова мощност, а горивна ефикасност. В момента борбата е да се извлече максимална мощност от определен обем, което в писмото е наречено “доста безсмислено упражнение”. Идеята за в бъдеще е това да се промени и да се търси максимална мощност от определено количество гориво. Комбинацията от горните две посоки на развитие се предполага, че ще доведе до по-голямо изравняване на силите и намаляване на вероятността производител да напусне F1 заради лоши резултати. “Осъзнавам, че е много по-удобно да се продължи по стария начин и да се надяваме, че всичко ще бъде наред. Но това е рецепта за упадък и краен провал. Настоящите правила са резултат от безкрайни обсъждания и консултации. Те са най-доброто, което ФИА е в състояние да предостави като безкористен и обективен регулатор в опитите си да осигури продължаващия успех на Формула 1 и участието на представители на световната автомобилна индустрия”, завършва прословутото писмо.


Препоръчваме ви:

Вашите коментари

Напиши коментар

Правила за писане на коментари

Горещи Оферти