ГП на след:
Последно състезание: OAE

Българският автомобилен съюз защитава правата на шофьорите в България

12.08.2009 | Румяна Ечкова, Symmetric Communication | коментара

На пресконференция днес стана ясно, че  Българският автомобилен съюз предоставя възможност на своите членове безплатно да потърсят правата си по актове и постановления

Българският автомобилен съюз /БАС/ е неправителствена организация, която работи от началото на годината с единствената цел да решава ежедневните проблеми на шофьорите у нас и да защитава ефективно правата им. Приоритетите в работата му бяха представени на пресконференция от Борис Гаврилов, председател на Общото събрание на Български автомобилен съюз и Стефан Шишков, председател на Управителния съвет на сдружението.

Те подчертаха, че всеки член на БАС може да се обърне към сдружението за правна консултация, когато му бъде написан акт или вече има издадено наказателно постановление. Адвокатите на сдружението поемат случая и безплатно оформят жалбата към КАТ и към съответните районни и административни съдилища в София и страната. Въпреки че БАС е сравнително млада организация, тя вече води дела на свои членове в 35 града на България. Таксата за едногодишно членство е в размер на 100 лв., а сдружението предлага възможности и за корпоративно членство.

Приоритет в работата на БАС е защитата на интересите на всички шофьори у нас. От сдружението сигнализират, че няма единен регистър на пътните знаци в България, което създава редица трудности за шофьорите. Инициатива за решаване на този проблем, която предлага БАС, е чрез формирането на съвместни работни групи с НАПИ и Столична община да бъде създаден такъв регистър, с което да бъдат премахнати абсурдите в системата от пътни знаци по пътищата на страната, които водят както до проблеми за шофьорите с органите на Пътна полиция, така и до увеличаване на Пътно-транспортните произшествия.

Сред най-честите примери за недобросъвестност е при поставянето на знаци за ограничения на скоростта извън населени места, където при максимално разрешена скорост от 90 км/час има поставени знаци за ограничение на скоростта на 40 км/час, придружен от указателна табела (например за неравности по пътя, участъка е ремонт и др.), като въпросният участък отдавна е възстановен в нормално състояние, но никой не си е направил труда да премахне ограничителния знак. Това е класически пример за това как органите на пътна полиция в цялата страна се възползват от пропуските в работата на общините и агенция „Пътища”, за да „санкционират“ водачите за превишена скорост, сигнализираха от БАС. Друг пример е липсата на табели за начало и край на населено място – например откраднати или повредени табели, особено при по малки населени места, където същите тези места се превръщат в „хранилки“ за патрулите на пътна полиция, която най-често там глобява за движение със скорост, по-висока от разрешената за населено място. Липсата на знаци по републиканската пътна мрежа обаче е в противовес на гората от знаци по софийските улици, често нанизани по няколко на един и същ пилон - които не рядко си противоречат един на друг, алармираха още от БАС. „Част от тези знаци са поставени в дърветата и закрити от тях, други са толкова избелели, че само може да се гадае какви са, някои знаци са така поставени, че може да се видят само от балконите на близките сгради или са поставени толкова високо или ниско, че стават невидими за участниците в движението”, заяви г-н Борис Гаврилов. За решението на тези проблеми Българският автомобилен съюз е готов да предложи напълно безплатно редица инициативи на отговорните институции, както и съветническа и експертна функция, заяви още той.

Адвокати, ангажирани със защита на членовете на БАС, изтъкват, че актовете чрез видеоконтрол, налагани от КАТ, са в противоречие с чл. 186 ал. 4 ЗДвП, когато става въпрос за наказания до 50 лв. Законът категорично предвижда тези наказания да са единствено глоба с фиш т.е. парична глоба без отнемане на точки. От такива незаконни актове за последните 2 години потърпевши са повече от 200 000 водачи на МПС, предупредиха от БАС.

От организацията сезираха националния Омбудсман Гиньо Ганев, че чрез промените в Закона за движение по пътищата около 500 000 акта годишно вече не подлежат на обжалване. Проблемът засяга не само членовете на Българския автомобилен съюз, а всички български шофьори, които са над четири милиона. Всички те са лишени от възможността да обжалват пред независим правораздавателен орган незаконосъобразните актове на контролната пътна администрация, с които им се налагат глоби до 50 лв., т.е. преобладаващата част от наложените наказания. В отговора си до БАС Омбудсманът изцяло подкрепя тезата на сдружението, че 50 лв не е малка сума за обжалване, а невъзможността за обжалване на съдебно решение ограничава конституционно право на гражданите.

Сред останалите инициативи, които са основен приоритет на Българския автомобилен съюз, са връщане на задължителното обучение на децата по пътна безопасност. БАС иска да бъде партньор на държавата при решаването на сериозните проблеми на шофьорите като задръстванията, тежкия трафик, паркирането в градовете и най-вече в столицата, окайващото състояние на пътищата у нас, неяснотата и липсата на пътни знаци и дори светофари на необходимите места и т.н. „Искаме, с подкрепата на всички шофьори, да бъдем инициатор на промени в Закона за движение по пътищата, които да бъдат от полза за всички на пътя”, подчертаха при представянето на сдружението Борис Гаврилов и Стефан Шишков. Адвокатите на БАС са на страната на шофьорите, изтъкнаха още те.

Страницата в Интернет на съюза е: www.bau.bg

Препоръчваме ви:

Вашите коментари

Напиши коментар

Правила за писане на коментари

Горещи Оферти